architecture, interior, furniture

Nowoczesne kuchenki indukcyjne podbijają ostatnimi czasy polski rynek produktów AGD. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na ich liczne zalety oraz łatwość użytkowania sprzętu. Przy tym kuchenki indukcyjne posiadają nowoczesny i sterylny wygląd, czym zachęcają do kupna oraz użytkowania. Poniżej przedstawiamy podstawowe zalety i wady tego typu rozwiązania w kuchni.

Zalety kuchenek indukcyjnych

Niewątpliwymi zaletami kuchenek indukcyjnych jest ich praktyczność, wygoda użytkowania oraz bardzo proste utrzymanie ich w czystości. Wystarczy przecierać płytę indukcyjną ściereczką by zetrzeć powstałe zabrudzenia. Ponadto nie oparzymy się użytkując taką kuchenkę, gdyż jest ona w tym względzie bardzo bezpieczna – płyta nie nagrzewa się. Co więcej, w przeciwieństwie do kuchenek gazowych nie ma tutaj możliwości ulatniania się gazu. Nie można także zapominać o idealnym wyglądzie tego sprzętu – świetnie dopełnia on kuchenne wnętrze i dodaje mu nowoczesnego akcentu. Plusem jest możliwość ułożenia różnorodnych aranżacji – płyty indukcyjne często sprzedawane są do oddzielnej zabudowy, co pozwala nam na wmontowanie ich w konkretny rodzaj blatu. Możemy też kupić wolnostojące kuchenki indukcyjne z piekarnikiem, lub mniejsze płyty, które nadadzą się do niewielkich rozmiarowo kuchni oraz sprawdzą się przy zmianie miejsca zamieszkania – są bowiem przenośne i łatwo je przetransportować. Ponadto płyty takie są energooszczędne, gdyż podgrzewają one bezpośrednio zawartość naczynia, w którym gotujemy potrawę. Ciekawe opcje płyt indukcyjnych to np.:

  • wykrywanie garnka – płyta automatycznie wyłącza się, gdy zdejmiemy z niej naczynie;
  • wyświetlacz LED – czytelny i łatwy w obsłudze, pozwala w prosty sposób sterować płytą.

Jakie są wady kuchenek indukcyjnych?

Zdecydowaną wadą kuchenek indukcyjnych, która zniechęca wielu potencjalnych klientów, jest fakt, że działają one zasilane prądem elektrycznym. Wiele gospodarstw domowych do ogrzewania oraz gotowania używa jednak gazu ze względu na jego koszta. Ponadto w przypadku jakiejkolwiek awarii, kiedy akurat zabraknie prądu, posiadając kuchenkę indukcyjną stajemy przed nie lada problemem – nie mamy nawet jak ugotować sobie nawet wody na herbatę. Dlatego też wiele osób wybiera nowoczesne kuchenki gazowe, które chociaż nieco trudniejsze w czyszczeniu, są jednak rozwiązaniem asekuracyjnym w sytuacjach kryzysowych. Kuchenki indukcyjne są też stosunkowo drogie, zwłaszcza jeśli chcemy kupić sprzęt dobrej jakości – musimy wtedy wydać ok. 1,5-4 tys. złotych. Warto wiedzieć także, że niektóre garnki nie nadają się do gotowania na płytach indukcyjnych – są to np. naczynia wykonane z aluminium. Lepsze będą do tego celu specjalne naczynia stalowe. Najlepiej więc od razu zaopatrzyć się w tzw. garnki indukcyjne. Ich cena jest dość wysoka, jednak jakość jest bardzo dobra, więc będą służyć nam przez długi czas.

Jak widać powyżej, wiele przemawia na korzyść płyt indukcyjnych. Z drugiej strony mają one także parę wad. Warto pomyśleć poważnie o tym rozwiązaniu rozważając plusy i minusy, zanim zdecydujemy się na tak kosztowny zakup.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *