bed, armchair, comfort

Sofa, kanapa czy narożnik? To pytanie pojawia się bardzo często podczas wyboru mebli do salonu. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, dlatego nietrudno pogubić się w możliwościach aranżacji.

W wielu sklepach sprzedawcy oferują nam meble, mieszając ich właściwe nazwy. O ile narożnik nie pozostawia wątpliwości, o tyle sofa i kanapa bywają często mylone. W zestawieniu z wersalką i tapczanem otrzymujemy różnorodny zestaw mebli tapicerowanych, o bogactwie których często nie zdawaliśmy sobie sprawy. Wszystkie z nich wykańczane są wytrzymałymi tkaninami lub skórą. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, możemy kupić mebel tapicerowany mikrofazą, pluszem, szenilem, żakardem, antarą, skórą naturalną lub sztuczną. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety; przed zakupem warto zapytać sprzedawcę o wytrzymałość konkretnej tkaniny oraz sposób jej czyszczenia.

Najprostszym dla wyróżnienia meblem jest narożnik. Prawo- lub lewostronny, z funkcją spania lub bez, tapicerowany skórą lub delikatnym w dotyku materiałem – możliwości wyboru są bardzo duże. Producenci dbają, by oferowane przez nich wyroby spełniały oczekiwania klientów, również cenowe. Narożniki to najczęściej meble o dużych rozmiarach, zajmujące sporo miejsca w salonie (niektóre modele mają od 2,7 do 3 metrów długości). Oferta jest jednak na tyle bogata, że bez trudu znajdziemy narożnik do mniejszego pomieszczenia – taki, który ma około 2,1 metra długości. Jeśli będziemy wykorzystywać go również do spania a nie mamy zbyt wiele miejsca w mieszkaniu, warto wybrać model bez bocznych podparć – zajmują sporo miejsca ale nie są niezbędne. Niektórzy producenci oferują możliwość samodzielnego skomponowania narożnika z elementów dostępnych dla danego modelu. Ułatwia to aranżację wnętrza o nietypowych rozmiarach i pozwala dostosować produkt do preferencji odbiorców. Narożnik stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie stosowane zazwyczaj w większych wnętrzach lub tam, gdzie nie mamy pomysłu na zagospodarowanie rogu salonu. Mieści kilka osób, więc jeśli często odwiedzają nas goście, na pewno docenimy jego zalety. Średni koszt narożnika to około 3 tys. zł.

Sofa Doskonale pasuje do nowoczesnych i niewielkich wnętrz. Jest funkcjonalna i tańsza od narożnika, nie powinno więc dziwić, że znajduje coraz więcej zwolenników.

W sklepach dostaniemy modele z funkcja spania lub bez. Te pierwsze rozkłada się poprzez wysunięcie do przodu części siedziska i rozłożenie oparcia. Bardzo często jednak sofy nie posiadają funkcji spania i służą jedynie jako wygodny wypoczynek w salonie, na którym można zrelaksować się podczas popołudniowego seansu filmowego. Większość modeli posiada ozdobne poduszki, które służą za oparcie, przydają się także podczas drzemki. Kanapy natomiast rozkłada się poprzez uniesienie do góry siedziska – wraz z jego opadaniem wysuwa się oparcie – obie części tworzą na koniec jedną płaszczyznę, powierzchnię spania. Poza sposobem rozkładania sofa i kanapa nie różnią się niczym więcej. Oba rodzaje przybierają rozmaite kształty, są wykańczane różnymi tkaninami oraz detalami zdobiącymi.
Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy do naszego salonu, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim funkcjonalność i przestrzeń we wnętrzu mieszkania. Zbyt duży mebel przytłoczy pomieszczenie i zajmie miejsce, które mogłoby być zagospodarowane innymi elementami wyposażenia. Nie bez znaczenia są także finanse – skórzana sofa wygląda bardzo elegancko, jest jednak „zimna” przy pierwszym kontakcie i bardziej kosztowna w utrzymaniu od mebli tapicerowanych np. mikrofazą.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *